W!j
  • home
  • agenda
  • blog
  • themas
  • service

rubrieken

  • » actie
  • » column
  • » gastcolumn
  • » Inspiratiekit
  • » internationaal
  • » interview
  • » media
  • » nieuws
  • » onderzoek
  • » opinie
  • » overige
  • » podcast
  • » redactioneel
  • » verdieping
  • » video
  • » W!J-land
  • » Waar zijn W!J?
inspiratiekit Onderzoek

videos

  • Een multireligieus huwelijk
    • Nieuw wij
    • cultuur
    • religie

    Een multireligieus huwelijk

  • "Homoseksualiteit is geen ziekte van het Westen"
    • cultuur
    • religie
    • homoseksualiteit

    "Homoseksualiteit is geen ziekte van het Westen"

  • Boeddhisten en homoseksualiteit
    • cultuur
    • religie
    • homoseksualiteit

    Boeddhisten en homoseksualiteit

overzicht onderwerpen

  • cultuur
  • discriminatie
  • emancipatie
  • evenement
  • geschiedenis
  • homoseksualiteit
  • internet
  • maatschappij
  • Nieuw wij
  • onderwijs
  • onderzoek
  • overheid
  • politiek
  • rechtspraak
  • religie
  • traditie
  • over W!J
  • onderzoek
  • contact
  • disclaimer
  • sitemap

thema juli:
liefde
jul '10
05

Mag een moslima een andersgelovige trouwen?

  • opinie
  • onderwerp: 
  •  Nieuw wij 
  •  cultuur 
  •  religie 

De koran predikt gelijkheid van man en vrouw. In de praktijk blijkt echter dat aan vrouwen nogal wat restricties worden opgelegd. Zij mogen niet zonder begeleiding de straat op, zij mogen niet autorijden, zij erven de helft van wat mannen erven en zij mogen alleen met een moslim trouwen. Met dat laatste maakt Nuryamin Aini, shariaspecialist en universitair docent aan de Islamitische Staatsuniversiteit Syarif Hidayatullah in Indonesië, korte metten.

Als argument voor het verbod aan vrouwen om met een man van een andere religie te trouwen, wordt vaak naar voren gebracht dat dit is om de religie van eventuele kinderen te beschermen. Kinderen zouden geneigd zijn de religie van hun vader te volgen.

Uit volkstellingen van 1980, 1990 en 2000 in de regio Yogyakarta (Indonesië), een dichtbevolkt gebied met een qua religie zeer diverse bevolkingssamenstelling, blijkt echter dat kinderen uit gemengde huwelijken eerder geneigd zijn de religie van de moeder over te nemen. Ruim driekwart van de kinderen van moslimvrouwen die met een niet-moslimman getrouwd waren noemde zich moslim, terwijl maar vijftig procent van de kinderen van moslimmannen die met een niet-moslimvrouw getrouwd waren, zich moslim noemde.

Volgens Aini berust De Fiqh-discipline (het ontwikkelen van rechtsregels) voornamelijk op hypothetische gevallen, niet op empirisch onderzoek. Fiqh zou in feite voortdurend aan de realiteit moeten worden getoetst en indien nodig worden bijgesteld. Wanneer de religiekeuze van eventuele kinderen inderdaad de voornaamste reden is om moslimvrouwen te verbieden met niet-moslims te trouwen, dan past hier een radicale breuk met de traditie. Het blijkt immers dat het tegendeel van wat tot nu toe werd aangenomen waar is.

Huwelijk met polytheïsten
Aini betreurt het dat mensen zo zelden geneigd zijn om te kijken naar de omstandigheden waarin bepaalde koranverzen geopenbaard werden. Zo wordt door velen zelfs aangenomen dat er een algemeen verbod op interreligieuze huwelijken in de koran staat, dus ook voor mannen. Dit wordt gebaseerd op soera Al Baqarah, vers 221: "Huw geen polytheïsten…"

Met het Arabische woord al moesjrikaat is echter niet in de eerste plaats een religieuze gemeenschap bedoeld, maar eerder een sociale, politieke gemeenschap. Het verbod om polytheïsten te huwen is niet zozeer gericht tegen mensen met een andere religie, maar tegen mensen die behoren tot een in politiek opzicht vijandige gemeenschap.

Dat laatste was het geval ten tijde van de openbaring van vers 2:221. De moslims stonden tegenover een overmacht aan vijandige stammen onder aanvoering van de Qoeraisj, het stamverband waartoe ook de profeet Mohammed (vzmh) behoorde. Door met je vijand te trouwen, zouden je mogelijkheden om de islam te praktiseren behoorlijk worden beperkt. Volgens Aini wil dit vers echter niet zeggen dat het moslims tot aan de Laatste Dag verboden is om met iemand van een andere religie te trouwen. Wanneer een partner met een andere religie je geheel vrijlaat in het uitoefenen van de islam, ziet Aini geen enkel bezwaar in een interreligieus huwelijk.

Mensen van het boek
Tegenstanders van deze opvatting zullen aanvoeren dat in de koran een verschil gemaakt wordt tussen polytheïsten en 'mensen van het boek'. Met vrouwen van deze laatste categorie zouden moslimmannen volgens de dominante opvatting eventueel wel mogen trouwen. Volgens Aini hoeft de aanduiding 'mensen van het boek' niet noodzakelijkerwijs alleen joden en christenen in te houden, zoals algemeen wordt aangenomen. Aini gaat ervan uit dat hiermee mensen bedoeld zijn die niet impulsief handelen, maar zich op bedachtzame manier laten leiden door principes, door heilige geschriften, tot welke religie zij ook mogen behoren.

Wanneer partners verschillende religies hebben kan dat natuurlijk voor problemen in de relatie zorgen. Wanneer beide partijen echter capabel zijn om met conflicten om te gaan, hoeft dit geen onoverkomelijk bezwaar te zijn. Ook relaties tussen partners met dezelfde religie kennen problemen. Islam is volgens Aini niet alleen een zaak tussen een individu en God, maar ook en vooral een zaak van goed zijn voor je medemens, in het bijzonder voor je partner, wat ook haar of zijn religie mag zijn. Een huwelijk moet tenslotte gebaseerd zijn op liefde.

Hendrik Jan Bakker is sinds 1997 moslim. Hij is Nederlander en is getrouwd met een Indonesische vrouw. Hij is werkzaam als juridisch secretaresse. In zijn vrije tijd schrijft hij stukken en is hij beheerder van o.a. www.groenemoslims.nl. Deze tekst is eerder gepubliceerd op Wijblijvenhier.nl.

Tweeten

8 reactie(s)

Stevig verhaal.

reactie door karl op maandag 5 juli @ 16:29 uur

De kop zorgt ervoor al dat ik de rest niet lees.
Sinds wanneer zou een vrouw niet zonder begeleiding naar buiten mogen, en waarom zouden zij geen auto's mogen rijden.
In de tijd dat de koran kwam waren er GEEN EENS AUTO'S

PUNT

reactie door zeer op maandag 5 juli @ 16:35 uur

Kinderen zouden geneigd zijn de religie van hun vader te volgen.
Dit is niet de achterliggende reden. In mohammedaanse landen hebben de kinderen volgens de wet verplicht de godsdienst van de vader. Stel je voor, dat de vader dan bijvoorbeeld christen zou zijn... Dat kan toch niet de bedoeling zijn en dus moeten mohammedaanse vrouwen met een mohammedaanse man trouwen.

reactie door diewer op maandag 5 juli @ 22:05 uur

Als kinderen inderdaad geneigd zijn de godsdienst van hun moeder te volgen i.p.v. die van hun vader dan is het inderdaad niet zo nodig om een huwelijk met een niet-moslim te verbieden. Punt blijft dan natuurlijk wel dat het er nog steeds om gaat dat het kind moslim blijft. Het echte punt is hier dan ook het mogen veranderen van godsdienst.
Wel mooi dat deze Aini de tekst in historische kontext wil zien.

reactie door ad op dinsdag 6 juli @ 9:34 uur

In Indonesie mogen mannen ook niet met anders gelovigen trouwen.
Lees eens het boek ' heldin van de woestijn' dan snap je ook wel waarom.

reactie door dejavu op dinsdag 6 juli @ 11:06 uur

Precies, het komt er uiteindelijk op neer of het recht op individuele gewetensvrijheid erkend wordt of niet, en godsdiensten, zeker de monotheïstische godsdiensten zijn daar niet erg bevorderend voor.

reactie door ad op dinsdag 6 juli @ 11:40 uur

De Islam is slechts een insturment dat voornamelijk door mannelijke arabieren word gebruikt om vrouwen te onderdrukken. Het is een schande dat we hier in Nederland niet harder optreden tegen deze intolerante, vrouwenonderdrukken ideologie.

reactie door anne op woensdag 7 juli @ 12:24 uur

Ik denk dat als twee mensen elkaar hebben gevonden en ze heel gelukkig met elkaar kunnen worden, het geloof hun niet mag tegenhouden. Echte liefde moet niet breken doordat de partner een ander geloof heeft.

reactie door mirjam op donderdag 15 juli @ 20:43 uur

reageer op dit bericht

Reageer

Voer de onderstaande validatiecode in:
Captcha

Niet goed leesbaar? Nieuwe code

VOORWAARDEN:

De reactie moet betrekking hebben op de inhoud van de tekst en iets wezenlijks toevoegen aan een eventuele discussie hierover.

Reageer niet met lange en/of gekopieerde teksten.

Gebruik geen kwetsende teksten, scheldwoorden of andere grove taal.

  • maandag 5 juli 2010 Liefde voor woord en aarde
  • maandag 5 juli 2010 Hopeloos verliefd
  • maandag 5 juli 2010 Zoentjes en woorden
  • maandag 5 juli 2010 Gemengde huwelijken
  • maandag 5 juli 2010 Mag een moslima een andersgelovige trouwen?
  • KNR/Commisie PIN
  • Haëlla
  • KERK EN WERELD
  • Kerk in actie
  • Dominicanen

© 2008 - 2013 DSTS | rss | developed by mangrove