W!j
  • home
  • agenda
  • blog
  • themas
  • service

rubrieken

  • » actie
  • » column
  • » gastcolumn
  • » Inspiratiekit
  • » internationaal
  • » interview
  • » media
  • » nieuws
  • » onderzoek
  • » opinie
  • » overige
  • » podcast
  • » redactioneel
  • » verdieping
  • » video
  • » W!J-land
  • » Waar zijn W!J?
inspiratiekit Onderzoek

videos

  • W!J-interview: Worden Nederlanders steeds platter?
    • Nieuw wij
    • cultuur
    • religie

    W!J-interview: Worden Nederlanders steeds platter?

overzicht onderwerpen

  • cultuur
  • discriminatie
  • emancipatie
  • evenement
  • geschiedenis
  • homoseksualiteit
  • internet
  • maatschappij
  • Nieuw wij
  • onderwijs
  • onderzoek
  • overheid
  • politiek
  • rechtspraak
  • religie
  • traditie
  • over W!J
  • onderzoek
  • contact
  • disclaimer
  • sitemap

thema september:
kiezen
sep '12
04

Burgerschapslezing: Democratie en onbehagen

  • nieuws
  • onderwerp: 
  •  Nieuw wij 
  •  cultuur 
  •  politiek 

De wens van verandering, vrijheid en politiek zelfbeschikkingsrecht bracht overal in de wereld mensen op straat. Niet voor niets riep in 2011 Time Magazine de demonstrant uit tot persoon van het jaar. In de Burgerschapslezing Democratie en onbehagen. Over oude vragen en nieuwe antwoorden onderzoekt prof. dr. Ton Nijhuis (directeur Duitsland Instituut Amsterdam) hoe de politiek en de burger omgaan met 'oude vragen en nieuwe antwoorden'.

Vooral jonge burgers kwamen in het geweer tegen de gevestigde orde. In de Arabische landen tegen de dictatuur, in Westerse landen uitte de Occupy-beweging zijn woede over de financiële machten, in Rusland ontwikkelde zich een protestbeweging tegen Poetin en in Duitsland brachten de Wutbürger de politieke elites tot wanhoop. Hoe teleurstellend de uitkomst soms ook was, 2011 was het jaar van de democratie.

De politiek weet zich niet goed raad met de nieuwe onzekerheid en de burgers laten zich niet meer voegen naar de oude patronen. Aangeslagen politieke partijen laten de veranderingen met een opmerkelijke passiviteit over zich heenkomen, zonder zich fundamenteel te hervormen.

Vernieuwing zal van de burger zelf moeten komen en hoeft niet langs partijpolitieke lijnen te verlopen. De nationale representatie partijendemocratie zoals we die nu nog kennen is eigenlijk een product uit het einde van de 19e eeuw en is in vele opzichten niet meer toegesneden op de wereld waarin we nu leven. De burger moet weer politiek terrein heroveren en er zal een nieuwe balans tussen civil society en politiek ontstaan.

De Burgerschapslezing zal ook als essay verschijnen; het tweede deel in de Felix Meritis Essayreeks.

Praktische informatie
Zondag 16 september 2012
Aanvang: 15.00 uur
Toegang: € 7,50
Toegang incl. essay: € 10,-
Aanmelden kan hier
Georganiseerd door Felix Meritis en het Duitsland Instituut Amsterdam. Financieel mede mogelijk gemaakt door het vfonds.

Bron: Felix Meritis

Tweeten

0 reactie(s)

reageer op dit bericht

Reageer

Voer de onderstaande validatiecode in:
Captcha

Niet goed leesbaar? Nieuwe code

VOORWAARDEN:

De reactie moet betrekking hebben op de inhoud van de tekst en iets wezenlijks toevoegen aan een eventuele discussie hierover.

Reageer niet met lange en/of gekopieerde teksten.

Gebruik geen kwetsende teksten, scheldwoorden of andere grove taal.

  • dinsdag 4 september 2012 Wordt verwacht: 'Dood of wederopstanding?'
  • dinsdag 4 september 2012 Boek en debat over vraag: is Wilders een fascist?
  • dinsdag 4 september 2012 Wijffels presenteert 21 bouwstenen voor duurzaam regeerakkoord
  • dinsdag 4 september 2012 Burgerschapslezing: Democratie en onbehagen
  • dinsdag 4 september 2012 Al Nisa presenteert unieke campagne ‘Kent u mij?’
  • dinsdag 4 september 2012 Wie zijn de Facebook-fans van de PVV en wat willen ze?
  • dinsdag 4 september 2012 Theologen komen met manifest voor sociale politiek
  • KNR/Commisie PIN
  • Haëlla
  • KERK EN WERELD
  • Kerk in actie
  • Dominicanen

© 2008 - 2013 DSTS | rss | developed by mangrove