De bekende Duitse theologe Margot Käßmann was recent te gast in Amsterdam. Aanleiding hiervoor was de presentatie van de Nederlandse versie van haar boek Midden in het leven. Käßmann was bisschop van de Evangelisch-Lutherse landskerk van Hannover en voorzitter van de Evangelische Kirche in Deutschland. Nu is ze ambassadeur van 'Luther 2017', het jubileumjaar ter ere van 500 jaar Reformatie.
Nilgün Yerli (1969) is cabaretière, columniste, programmamaakster en schrijfster. Zij was het die met grote bossen bloemen en liefdesbrieven het hart van Geert Wilders wilde veroveren. Yerli wordt in Turkije geboren en kwam als klein meisje naar Nederland waar ze opgroeide in Friesland en Overijssel. Toen ze vijftien was verongelukte haar moeder. Over deze zware periode in haar leven schreef ze in haar boek De garnalenpelster.
Als klein meisje liep Petra Stienen van huis weg om te zien wat er aan de andere kant van de spoorlijn lag. Geen ongevaarlijk tripje. En nog zoekt Stienen (Roermond, 1965) het liefst naar de andere kant van de verhalen, die ze aantreft in de roerige gebieden van het Midden-Oosten. Ze werkte als mensenrechtendiplomaat in Egypte en Syrië en ziet het als haar morele plicht om op zoek te gaan naar lichtpuntjes. Zo schetst ze in haar meest recente boek, Het andere Arabische geluid, de inzet en vitaliteit van kunstenaars, journalisten, activisten en de vele anderen die een baken willen zijn in hun complexe samenleving.
Enkele weken geleden werd een jonge Indiase studente in New Delhi op brute wijze verkracht door zes mannen in een rijdende bus. Het slachtoffer was niet meer te redden en overleed aan haar verwondingen. De verkrachtingszaak en de dood van het slachtoffer leidden vervolgens tot massale protesten in India. En: voor het eerst werden dankzij deze groepsverkrachting en dood problematieken rondom de kwetsbare positie van Indiase vrouwen internationaal aangekaart.
Godsdienst wordt door steeds meer Nederlanders - zo lijkt het in ieder geval - louter als een privé-zaak beschouwd. Mensen mogen best geloven, maar dan wel achter de voordeur. Godsdienst hoort niet thuis in het publieke domein. Deze opvatting blijkt in de praktijk niet houdbaar. Met name rituelen maken religieuze gemeenschappen zichtbaar in het publieke domein en doen felle maatschappelijke discussies oplaaien.
Voor kunsthistoricus en universiteitshoogleraar Henk van Os (1938) is zoeken belangrijker dan vinden. Vandaar zijn keuze voor een afbeelding uit een Florentijnse kapel van de reis van de drie koningen. Daarop zijn hordes mensen onderweg zonder dat het einddoel duidelijk verbeeld is. Van Os: “Het eenmaal gevonden hebben kan leiden tot een soort tevredenheid die mij niet aanstaat.”
Nadat het tentenkamp van uitgeprocedeerde asielzoekers aan de Notweg in Amsterdam werd ontruimd, zette de politie 96 mensen op straat. Zij kregen onderdak in de Vluchtkerk en mogen daar tot eind maart verblijven. De protestantse diakonie, particulieren uit de buurt, krakers, moslims en christenen werken met elkaar samen om de uitgeprocedeerden op te vangen. Zo ontstaat een nieuw wij met maar een missie: helpen onder het motto 'Behandel anderen zoals je zelf behandeld wilt worden'! Want geen mens is illegaal. Nieuwwij.nl neemt u mee in de catacomben van de Vluchtkerk.
Als kind speelde Henk Jongerius (1941) de mis, dus zijn vader, kleermaker, naaide voor hem een soutane. Toen hij achttien was, trad hij in bij de Dominicanen. Daar ontwikkelde hij zijn vele talenten: hij is prior, dichter, liturgist en cantor. In de dominicaanse gemeenschap te Huissen werkt hij in de toerusting en de liturgische vorming van vrijwilligers en leidt hij workshops. Van zijn hand verschenen verscheidene liedbundels.
Filosofie en poëzie, het is de dubbele passie van Renée van Riessen (Lunteren, 1954). Als bijzonder hoogleraar christelijke filosofie onderzoekt zij met studenten verbanden tussen kunst, filosofie en religie. "Dat is een avonturenreis, en wat mijn ziel dan doet zingen is het niet weten waar we uitkomen." Als dichteres luistert ze naar regels die bij haar opkomen en iets van haar willen. En dat betekent de stilte opzoeken, planning en wil loslaten en zichzelf overgeven.
Wat moet een moslim met een kerstboom in zijn huiskamer? Vraag het Youssef Azghari, voor hem en zijn 'multiculti' familie is dat niet meer dan vanzelfsprekend. Als docent, columnist en publicist heeft Youssef een uitgesproken mening over deze zaak. W!J in het land-reporter Sahar wil er het fijne van weten en tuigt samen met het gezin de kerstboom op. Ondertussen vraagt ze hem of een moslim überhaupt wel kerst mag vieren, wat hij van de commotie over de kunstkerstboom in Brussel vindt, en of Youssef nog een kerstboodschap heeft voor de bezoekers van Nieuwwij.nl.
De decembermoorden in Suriname, nu dertig jaar geleden, drijven een wig in het leven van oud-nieuwslezer Noraly Beyer (1946). Ze is geboren op Curaçao uit Surinaamse ouders. Wanneer ze 11 jaar is sterft haar vader. Moeder stuurt de oudste kinderen, onder wie Noraly, naar Nederland voor hun scholing. Op de rooms-katholieke kostschool in Roermond komt Beyer intensief met het christelijk geloof in aanraking. Het wekt haar nieuwsgierigheid, maar ze heeft geen gebedshuizen nodig voor contemplatie: “Dat kan ook op de fiets.”
Eenzaamheid: de meeste mensen vinden het een rotgevoel. Iets om te vermijden. Wij westerlingen hebben veel moeite met het eenzaam zijn. Bij boeddhisten zit dat anders. Zonder eenzaamheid geen verlichting, dus kom maar op! Schilder Tashi Norbu legt uit hoe dat zit.
Schrijf u in voor onze nieuwsbrief en ontvang periodiek onze updates.
Het geheel is meer dan de som der delen. Die zienswijze past mooi in jouw verhaal. Zorgen om het woord, zorgen om elkaar. Deze woorden zeggen..
op Zorg om het woord - zorg om elkaar
door jacques smeets op 21 mei @ 13:25
Mooi interview, complimenten aan de presentatrice. Als predikant in de Oude Kerk mis ik Sytze heel erg, iedere preek was een juweel, maar zijn..
op "Schrijven is voor mij een manier van ordenen,...
door danny op 21 mei @ 10:49
Na veertig jaar van persoonlijke ontwikkeling door de regelmatige beoefening van de zen-meditatie, weet ik dat samen stil zijn,meer 'zorg om elkaar..
op Zorg om het woord - zorg om elkaar
door zuster voskuilen op 21 mei @ 10:03
hpax: w.t.f.? Om ook maar eens een afkorting te gebruiken. Ik heb het boek nog niet gelezen, maar welke normen lees ik hier om inhoud van een boek..
op Mohammed Benzakour komt met boek over zijn moeder
door b. amjar op 20 mei @ 18:54
Met dit bericht wilde ik u vragen of ik twee velletjes postzegels bij u kan bestellen. Ik vindt ze prachtig
op Moslima's Al Nisa komen met eigen...
door d.h.g. bockman op 20 mei @ 13:21