Overstromingen, droogte of bosbranden: de toenemende gevolgen van de klimaatverandering hebben ook steeds meer gevolgen voor het onderwijs. Uit cijfers van Unicef uit 106 landen blijkt dat 171 miljoen kinderen te maken kregen met onderbrekingen, kortere lestijden of afstandsonderwijs.

Vaak blijft het niet bij een tijdelijke verstoring, maar doen de rampen kinderen voorgoed afhaken, zegt Unicef-directeur Catherine Russell.

“Voor miljoenen kinderen verstoren klimaatrampen niet alleen de lessen – ze vernielen scholen, ontwortelen gezinnen en verdrijven de meest kwetsbare kinderen, met name meisjes, voorgoed uit de klas.”

Stormen waren vorig jaar de meest voorkomende oorzaak van schoolonderbrekingen, met gevolgen voor 109 miljoen leerlingen wereldwijd. Overstromingen volgen met minstens 70 miljoen leerlingen, terwijl hittegolven het onderwijs voor ongeveer 50 miljoen kinderen verstoorden.

“Mijn school ligt vlak naast een beek en als die overstroomt, stijgt het water en stroomt het de school in”, getuigt de zestienjarige Taudibura Garo uit Papoea-Nieuw-Guinea in het Unicef-rapport. “Meestal komt het water tot onze knieën en overstroomt het de toiletten, waardoor het ongezond wordt om op school te blijven en we de lessen moeten missen.”

De klimaatgevolgen hebben een impact op leerlingen uit alle inkomensgroepen, maar driekwart van de getroffen leerlingen woont in ontwikkelingslanden. Daar beschikt het onderwijssysteem vaak niet over de middelen om de lessen te garanderen bij klimaatproblemen. Pakistan bijvoorbeeld – een van de zwaarst getroffen landen in de analyse – moest de start van het schooljaar vorig jaar uitstellen voor 28 miljoen leerlingen door hevige moessonoverstromingen in augustus.

Meerdere keren

In veertig landen werden leerlingen zelfs verschillende keren tijdens het schooljaar getroffen. Madagaskar bijvoorbeeld kreeg te maken met droogte, tropische cyclonen en overstromingen, waardoor 280.000 leerlingen werden getroffen. Maar ook in Spanje werden meer dan 500.000 leerlingen in de regio Valencia getroffen door stormen in maart, gevolgd door de posttropische cycloon Gabrielle in september. Voor duizenden leerlingen in de rest van het land verstoorde extreme hitte de lessen in mei en juni, en storm Alice had dan weer in oktober gevolgen voor het onderwijs.

Die schooluitval treft de gemeenschap op langere termijn, zegt Unicef. Leerachterstanden en hogere schooluitval kunnen de arbeidsproductiviteit verminderen, de economische groei vertragen en de strijd tegen armoede bemoeilijken. De impact voor 2025 wordt becijferd op 200 miljard dollar aan verlies van inkomsten voor de getroffen leerlingen over hun hele leven. Meisjes lopen een groter risico om de school definitief te verlaten en lopen dan ook meer risico om in een kindhuwelijk te belanden.

Tegelijkertijd belicht het rapport praktische manieren om het onderwijs weerbaarder te maken, onder meer door in te zetten op klimaatbestendige infrastructuur.

“Klimaatgevaren bedreigen de levens en de toekomst van kinderen”, zegt Russel. “Om het onderwijs te beschermen van de kinderen en toekomstige generaties, moeten we investeren in scholen en onderwijssystemen die ontworpen zijn om klimaatschokken te weerstaan.”

Lees ook

Schermafbeelding 2026-09-07 164642

Klimaatmars op 12 september roept luid: Jetten, stop met fossiel!

Vlak voor Prinsjesdag druk op Kabinet Jetten om in actie te komen

Schermafbeelding 2022-02-22 002500

Inter Press Service

IPS Vlaanderen is een nieuwsagentschap dat dagelijks persklare artikelen levert aan Vlaamse en Nederlandse nieuwsmedia. De focus ligt …
Profiel-pagina
Nog geen reactie — begin het gesprek.