Het comité bewondert ‘de poëtische kwaliteit van haar werk, waarin ze zware dingen zangerig weet te maken’ en schrijft: ‘Als dichter die de complexiteit niet schuwt maar juist omarmt, biedt Mbarki Ben Ayad in deze tijd een verfrissend en verdiepend geluid.’
In haar poëzie bevraagt Mbarki Ben Ayad, aldus het selectiecomité, ‘gangbare verhalen en vaste denkbeelden tot ze kantelen, door kritische vragen te stellen, te onderzoeken hoe macht werkt, zich in een ander in te leven en vooral: door taal en verbeelding’.
In 2022 debuteerde Nisrine Mbarki Ben Ayad met de dichtbundel oeverloos, die genomineerd werd voor de C. Buddingh’-prijs voor het beste poëziedebuut. Afgelopen najaar verscheen haar eerste roman, Kookpunt.
Ook schreef ze eerder theaterteksten, verhalen en columns en is ze al jarenlang veelzijdig actief achter de schermen in de literaire wereld: ze werkte als literair vertaler, als programmamaker voor literaire festivals, vervulde rollen als adviseur en lid van commissies, redacties en jury’s.
Op 1 februari wordt Nisrine Mbarki Ben Ayad in de Amstelkerk in Amsterdam geïnaugureerd als Dichter der Nederlanden tijdens een feestelijke bijeenkomst, die het officiële startschot zal zijn van haar termijn. Dan wordt ook afscheid genomen van haar voorganger Babs Gons.
Vorige week, aan het einde van 2025, nam Gons afscheid van het ambt met de korte film ‘Ieder draagt zijn eigen taal’, een poëtische samenwerking met 17 performancedichters, Theater Rotterdam en regisseur Alida Dors.

Leuk, ze is geweldig