Rosita Steenbeek stamt uit een liefdevol gezin. Ze wilde een familietraditie voortzetten en dominee worden, maar zwaaide van theologie om naar letterkunde. Na haar afstuderen vertrok ze naar Rome waar ze bleef en schrijfster werd. Ze schrijft romans en non-fictie, over historische en actuele onderwerpen, Italië, rouwverwerking, sterke vrouwen, zoals haar joodse grootmoeder, het vluchtelingendrama.

Wat heb je met het begrip compassie? Wie of wat inspireer je hiertoe? 

“Compassie is fundamenteel voor persoonlijke relaties maar ook in de maatschappij en de politiek. Compassievol zijn werd me voorgeleefd door mijn ouders. De titel van mijn essay over compassie is een uitspraak van Jezus; ‘Heb uw vijanden lief’. Ook figuren uit andere religieuze, filosofische en humanistische tradities inspireren me. En de hulpverleners die ik leerde kennen op Lampedusa en in vluchtelingenkampen in Libanon.”

Waarom is compassie nu relevant?

“Compassie is altijd relevant en nu meer dan ooit in deze gepolariseerde wereld waarin men steeds slechter naar elkaar luistert en steeds sneller een oordeel heeft.”

Je lezing op 20 februari in het MAS in Antwerpen gaat over compassie waar nu de gelijknamige tentoonstelling te zien is. Waarom mogen we jouw lezing niet missen?

“In mijn lezing zal ik vertellen over verschillende aspecten van compassie. Ik zal voorbeelden geven van compassie in het persoonlijk en het maatschappelijk leven en de uitwerking daarvan. Ik zal vertellen over inspirerende figuren.”

Na afloop ga je in gesprek met de theologe Manuela Kalsky. Welke vraag zou je aan haar willen voorleggen?

“Na afloop zou ik Manauela Kalsky willen vragen wat compassie voor haar betekent en wat we kunnen doen om compassie meer plaats te geven.”

Kan literatuur ons oriënteren? Donderdag 20 februari van 18.00 tot 22.00 uur in het MAS in Antwerpen. Auteur Rosita Steenbeek en theologe Manuela Kalsky (UvH) praten over wat literatuur en religie ons over compassie kunnen leren. Met vooraf een bezoek aan de expo ‘Compassion’. Meer info en tickets.

Een dag later, vrijdag 21 februari, is de Studiedag Compassion in the City in het MAS in Antwerpen. Daar wordt reflectie rond het Charter for Compassion en wat dat teweegbracht, gekoppeld aan de praktijk van organisaties die bijdragen aan het versterken van het lokale stadsweefsel. Waar zien we good practices van compassie? Welke waarden streven deze organisaties na en hoe trachten ze die uit te dragen? Klik voor info en opgave.

Logo_Personen

Redactie Nieuw Wij

Heeft u ook een nieuwstip? Of wilt u zelf publiceren? Laat het ons weten via de contactpagina.
Profiel-pagina
Nog geen reactie — begin het gesprek.