Op initiatief van de Partij voor de Dieren (PvdD) werd een wetsvoorstel gelanceerd om het ‘onbedwelmde’ rituele slachten te verbieden. De term ‘onbedwelmd’ is op zich al een sterk staaltje Orwelliaans-populistisch woordgymnastiek. De reguliere ‘bedwelmde’ slacht is niet zo zachtaardig als de term suggereert. Hierbij word er namelijk een stalen pin door de kop van het slachtvee geschoten. Dit wil nog wel eens misgaan.
Maar in hoeverre kan men redelijkheid tegenover populisme zetten? De stellingen zijn al ingenomen en op de fora van de online-kranten vierden de reaguurders een vreugdevuur van ijdelheden. Wij joden en moslims zijn barbaars en achterlijk (en militant atheisme is filosofisch verfijnd?). Hoe durven wij onze religie aan de samenleving op te dringen? (Voor zover ik weet dring ik niemand wat op, zelfs geen kosjer biefstukje.) Als we ons niet willen aanpassen dan moeten we maar terug naar ons eigen land! (Ik zal even in mjin paspoort kijken maar ik geloof dat ik Nederlander ben.) Het moet maar eens afgelopen zijn met die religieuze onzin! Het ene ad hominem-argument na de andere onlogische redenering werden heet opgediend, overgoten met een sausje van onderbuikgevoelens gekruid met een flinke dosis hypocrisie.
Dieren slachten is nooit een plezierige ervaring, bedwelmd of niet. Dit is de de filosofische consequentie en het morele compromis dat vleeseters (ik incluis, al eet ik maar eens in de zoveel weken vlees) moeten aanvaarden. De tegenstrijdigheid is verblindend: hoeveel van die reaguurders of PvdD-adepten eten zelf kiloknallers? En wat gaat onze overheid doen aan de vele schrijnende misstanden in de bio-industrie? Waarom leggen we alleen maar de laatste paar seconden van het dierenleven onder de loep en kijken we niet naar hoe het dier geleefd heeft?
Volgens de Tora (zie Numeri 16) was de eerste populist Korach. Korach wilde Mozes’ leiderschap omver werpen en zichzelf als leider installeren. Hij probeerde de Israëlieten te overtuigen met een typisch populistisch verhaal: “volg mij en ik geef jullie gelijkheid”. Maar zijn echte intenties verraadde hij niet. De echte intenties rondom deze campagne krijgen wij ook niet te horen. Het gaat niet (alleen) om dierenwelzijn. Het gaat om dwingende assimilatie. En ik ben bang dat het ook gaat om islamofobie, en zelfs een beetje om latent antisemitisme. Dit soort beschuldigingen uiten is riskant, maar zwijgen terwijl onze meest fundamentele vrijheden geslachtofferd worden is nog gevaarlijker.
De kamer zal stemmen. Wij hebben even uitstel van executie. Het is tijd voor ons moslims en joden om solidair met elkaar te zijn en na te denken over hoe we een positief geluid kunnen laten horen. Zouden we onze eigen eco-kosjere of halal slachthuizen kunnen opzetten? Lammetjes dartelend in de wei, koeien tevreden grazend, kippetjes naar hartelust tokkelend in de buitenlucht. En dan op een humane en religieus-correcte manier geslacht.
Het enige tegengif tegen populisme is vrijheid en sociale rechtvaardigheid. En laat dat nou toevallig de religieuze opdracht zijn van al die ‘rare gelovigen’. Met Gods hulp. Amen.
Steengoede column. We gaan een nieuwe fase in in Nederland: de islamofobie is tanende, nu gaan we de fase krijgen van relifobie.
Vraag aan deze jongedame: wat heb je liever: dieren die geen pijn meer lijden bij het slachten en gekrenkte religieuze zielen of blije religieuze zielen en lijdende beesten tijdens het slachten?
Toegegeven er zijn te allentijde ook in ons land altijd
vegetariers geweest en ik kan daar absoluut respect
voor hebben.
Te gelijkertijd ben ik van mening dat Ester Hugenholz
gelijk heeft en dat er bij velen andere motieven meespelen
die niet zo kosjer zijn , al kun je dit niet bewijzen .
Als er een Islamofobie heerst bij bovengenooemde groep
mensen laat men dan hier vooruit komen en strijdt niet met
oneigenlijke argumenten.
Joden in ons land slachten al decenia om niet te zeggen eeuwen kosjer en hebben daardoor een grote deskundigheid
opgebouwd.
Nu er halal wordt geslacht door Islamieten is er veel ophef en dit geeft mij te denken.
Laat de Overheid scherp opletten dat er niet illegaal wordt geslacht en hard optreden bij overtreding.
In mijn jeugd werd er door veel mensen op het platte land
illegaal in een schuurtje geiten , konijnen etc geslacht maar
de tijden zijn veranderd en dat is maar goed ook.
Het is aan de Overheid hier met wijsheid te handelen.
Het ziet ernaar uit dat het Nederlandse parlement een Wet gaat stemmen die het onbedwelmd rituele slachten zal verbieden. Het maken van die wet verloopt strikt regelmatig, het publiek is geïnformeerd, populistische opstootjes zijn uitgebleven.
In plaats van zich bij deze gang van zaken loyaal neer te leggen, komt EH met dit:
‘De echte intenties rondom deze campagne krijgen wij ook niet te horen. Het gaat niet (alleen) om dierenwelzijn. Het gaat om dwingende assimilatie. En ik ben bang dat het ook gaat om islamofobie, en zelfs een beetje om latent antisemitisme.’
Dit nu is een op niets gestoelde* ergo ordinaire verdachtmaking, van een rabbijne annex cultureel antropologe. Zelfs schuwt ze een onheilige alliantie niet** om haar zin door te drijven, in alle disrespect voor de democratie. Wat in de gegeven context een platte, volkse reactie mag worden genoemd. Een populistsche?
Ook heb ik begrepen dat EH niet van populisme houdt. Maar na bovenstaande begrijp ik dat niet meer. Of populisme is toch heel iets anders dan wat ik – of zij? – ervan dacht.
* Of op religie gestoeld. Religie kan buitengewoon ordinaire (wrede) onderdelen hebben. Of dat = ordinair/wreed in haar geheel zijn. Neem de Azteken of Voodoo. Dat leren we nu ook weer bij EH.
** ‘Het is tijd voor ons moslims en joden om solidair met elkaar te zijn’…. . Dit gaat ver! Mijn God.
Altijd+ een pleonasme in mijn vorige stukje.
Er is mijnsinziens geen enkel principieel verschil tussen
kosjer, halal of wat wij als niet Jood of Islamiet zijnde
als normaal slachten zien.
Het beetje verschil in pijn tijdens het slachten is waarschijnlijk verwaarloosbaar. Verdoving bij het betreffende dier is ook niet pijnloos.
De enigen die hier recht van spreken hebben zijn de vegetarieers en veganisten. De rest is in mijn ogen hypocriet.
Ik hoop dat de Tweede Kamer het voorstel van de Dierenpartij afwijst.